ظاهر شدن فیلمبرداری عکسبرداری Galaxy S8

ظاهر شدن: فیلمبرداری عکسبرداری Galaxy S8 Samsung مقایسه دوربین کانال دوربین

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ناطق نوري جاي خالي هاشمي را پرمي كند

عبا و ردای امام جمعه، ردایی است که اندازه هر شخص نیست؛ متر اندازه گیری جهت این عبا و ردا بسیار متفاوت با معیارهای اندازه گیری دیگر است و هویت آن با ردای دیگر

ناطق نوري جاي خالي هاشمي را پرمي كند

ناطق نوري جاي خالي هاشمي را پرمي كند

عبارات مهم : ایران

عبا و ردای امام جمعه، ردایی است که اندازه هر شخص نیست؛ متر اندازه گیری جهت این عبا و ردا بسیار متفاوت با معیارهای اندازه گیری دیگر است و هویت آن با ردای دیگر مناصب تفاوت چشمگیری دارد. ردای امام جمعه بر اساس شاخصه های شخصیتی، اخلاقی و علمی آماده می شود و آن طور نیست که هرکس ادعای بهتربودن از دیگران را داشته باشد، این ردا اندازه او شود و بتواند از آن استفاده کند. رداهای زیادی در کشور دارای اهمیت هستند که جهت دستیابی به آنها مسیری باید طی شود، ولی جایگاه امامت جمعه اهمیت زیادی دارد.

ناطق نوري جاي خالي هاشمي را پرمي كند

نمازجمعه های پرشور

پرشورترین نمازجمعه ها در زمانی است که مقام معظم رهبری در آن حضور دارند. زمانی هم که آیت ا… هاشمی درجایگاه خطیب جمعه پایتخت کشور عزیزمان ایران به صحبت می پرداختند، جمعیت زیادی دراین مراسم عبادی و سیاسی حاضر می شدند. در ۳۷سال گذشته شخصیت های متعددی در این جایگاه قرار گرفته اند، مانند آیت ا… موسوی اردبیلی، آیت ا… مهدوی کنی، آیت ا… محمد یزدی و… ولی هیچ کدام نتوانستند جایگاه آیت ا… هاشمی در نمازجمعه را داشته باشند. هاشمی به مسائلی می پرداخت که دغدغه روز مردم بود و در مباحث سیاسی هیچ گاه گروهی را بر دیگری برتر نمی دانست، بلکه همواره همه جناح ها را دعوت به وحدت در جهت آرامش کشور می کرد.

عبا و ردای امام جمعه، ردایی است که اندازه هر شخص نیست؛ متر اندازه گیری جهت این عبا و ردا بسیار متفاوت با معیارهای اندازه گیری دیگر است و هویت آن با ردای دیگر

البته آیت ا… هاشمی هیچ گاه چشم خود را بر بی اخلاقی های سیاسی نبست و از تریبون نمازجمعه تندروی ها را محکوم می کرد و همین مشی به مذاق بعضی خوش نیامد و موجب شد آیت ا… هاشمی به رغم درخواست های زیاد جامعه با این تریبون خداحافظی کند. آیت ا… هاشمی در تیرماه سال گذشته در پاسخ به تقاضای یكی از روحانیون كه از میان جمع برخاست و گفت: مردم خواستار برگشت شما به نمازجمعه هستند، اظهار داشت: مردم لطف دارند و همین لطف آنان سرمایه من در دنیا و آخرت هست، ولی هرجا كه بدانم تندروها به بهانه حضور من مردم را به زحمت می اندازند و اختلافات زیاد می شود، نمی روم.

حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی استاد اخلاق راجع به تاثیری که آیت ا… هاشمی در نمازجمعه داشت، بعد از رحلت آیت ا… به ایلنا گفت: «زمانی که آقای هاشمی را از نمازجمعه کنار زدند، نمازجمعه تعطیل شد.» اکنون آیت ا… هاشمی درقید حیات نیست و نمازجمعه نیازمند پرشور شدن هست. بنابراین به نظر می رسد باید تدبیری شود تا شخصیتی که در مسیر آیت ا… هاشمی هست، به نمازجمعه دعوت شود.

ناطق نوری در مسیر هاشمی

حجت الاسلام سیدرضا اکرمی از روحانیون اعتدالگرا اعتقاد است:«در خصوص امام جمعه پایتخت کشور عزیزمان ایران هم واقعا باید فکر عاقلانه و منصفانه ای کرد و افرادی را که مقبول مردم هستند و مردم با احترام به آنها اقتدا می کنند، به عنوان خطیب نمازجمعه پایتخت کشور عزیزمان ایران ببینیم، لیکن این امر می تواند خود به خود، جاذبه ای جهت روی آوردن زیاد مردم به نمازجمعه داشته باشد؛ وجدانا و انصافا هم باید روی ائمه جمعه ای که مشروعیت و مقبولیت عمومی و صلاحیت عمومی داشته باشند، حساب کنیم.»

ناطق نوري جاي خالي هاشمي را پرمي كند

حالا نگاه ها به حجت الاسلام ناطق نوری هست؛ صورت ای که منش، گفتار و واکنش‌ها او شباهت هایی با آیت ا… هاشمی دارد. او هیچ گاه خود را در حصار جریان های سیاسی گرفتار نکرد و هر وقت احساس کرد در حق یک جریان اجحافی می شود، لب به انتقاد گشود که همین شاخصه موجب شد تا مخالفان اعتدال بارها به او هجمه کنند. ناطق نوری مانند هاشمی سکوت می کند و هدفش حفظ آرامش جامعه هست. از سوی دیگر اعتدالیون هر دو جناح، همان طور که آیت ا… هاشمی را یک مصلح می دانستند، ناطق نوری را هم یک شخصیت فراجناحی باتدبیر ارزیابی می کنند.

5مرداد بود که ناطق نوری با بیان اینکه نمازجمعه جهت ایجاد وحدت هست، یادآور شد: «خطیب جمعه باید در نمازجمعه وحدت آفرینی کند.» ناطق نوری مطالعه و احاطه داشتن بر پرسشها سیاسی و اجتماعی را جهت ائمه جمعه مهم دانست و افزود: «امروز در اطراف کشور عزیزمان ایران آتش فراوانی شعله ور شده است هست، ولی اینکه در کشور عزیزمان ایران با آرامش زندگی می کنیم، به واسطه مدیریت نیرومند رهبر هوشیار و شجاع و خدمتگزاری سربازان گمنام امام زمان(عج) است.»

عبا و ردای امام جمعه، ردایی است که اندازه هر شخص نیست؛ متر اندازه گیری جهت این عبا و ردا بسیار متفاوت با معیارهای اندازه گیری دیگر است و هویت آن با ردای دیگر

بنابراین او نشان داد که آمادگی حضور در پشت تریبون نمازجمعه را دارد. از سوی دیگر او اخیرا در مشهد به دیدار آیت ا… علم الهدی و حجت الاسلام رئیسی رفت؛ دو صورت ای که انتقاداتی به عملکرد و موضع گیری آنها از سوی جریان اصلاح طلب وارد هست. این دیدارها مهر تایید دیگری بر واکنش‌ها فراجناحی و تلاش او جهت وحدت آفرینی در کشور هست. بدون تردید با حضور ناطق نوری در پشت تریبون نمازجمعه بر میزان استقبال از این مراسم عبادی و سیاسی تاثیر زیادی خواهد داشت.

تاکید آیت ا… امامی کاشانی

ناطق نوري جاي خالي هاشمي را پرمي كند

قابل کتمان نیست که مدت هاست استقبال از حضور در مراسم سیاسی و عبادی نمازجمعه کمتر از سال های پیش شده است است که دلایل متعددی را جهت آن می توان برشمرد. سال 93 بود که مجری برنامه تلویزیونی «شناسنامه» از سیداحمد خاتمی خطیب جمعه پایتخت کشور عزیزمان ایران پرسید:«خدمت آیت ا… امامی کاشانی بودیم و ایشان اعتقاد داشتند استقبال از نمازجمعه کمتر شده است و علت آن را نیز پرسشها اخلاقی و سیاسی می دانستند و اینکه خطیب نمازجمعه از یک نفر تعریف می کند و دیگری را می کوبد و اعتقاد بودند اینها به نمازجمعه لطمه می زند و در استقبال مردم از نمازجمعه موثر است.

آیا شما این تحلیل را قبول دارید؟» خاتمی این انتقاد آیت ا… امامی کاشانی را نپذیرفت و پاسخ داد: «بزرگانی که می آیند، از خود ایشان تا آیت ا… جنتی و موحدی کرمانی و صدیقی، هنگامی که خطبه می خوانند، مگر مباحث اخلاقی ندارند؟» خاتمی تنها به بعد اخلاقی مورد اشاره امامی کاشانی اشاره کرد و ترجیح داد وارد پرسشها دیگر نشود. البته کم کردن شرکت کنندگان در نمازجمعه را رد نکردند که همین عنوان باید مورد بررسی قرار گیرد.

چرا استقبال کم شد؟

آیت ا… مدنی، آیت ا… دستغیب، آیت ا… روح ا… خاتمی، آیت ا… صدوقی، آیت ا… اشرفی اصفهانی، آیت ا… طاهری اصفهانی، آیت ا… مشکینی، آیت ا… ابراهیم امینی، آیت ا… جوادی آملی و… از برجسته ترین و خوشنام ترین اشخاص سیاسی- حوزوی بودند که زمانی در محراب نمازجمعه ایستاده اند. همه آنان پرشکوه ترین نمازهای جمعه را در دیار خود برگزار کرده اند و خطبه هایشان در وقت خود، تاثیرات جدی در فضای سیاسی اجتماعی داشته هست. به اذعان بعضی یکی از دلایل کم کردن حضور در نمازجمعه طرح مباحث سیاسی یکطرفه از سوی بعضی ائمه جمعه هست. از سوی دیگر تریبون نمازجمعه، آن چنان که انتظار می رود و باید محور وحدت باشد، از هویت مهم خودش فاصله گرفته است و در بسیاری موارد ایفاگر این نقش مهم نیست.

آیت ا… سیدمحمد واعظ موسوی، استاد خارج فقه حوزه علمیه قم، پایین آمدن سطح نمازجمعه و بیش از حد سیاسی شدن نمازهای جمعه را بخشی از دلایل کم کردن حضور مردم در این مراسم می داند. در این میان نباید شعارهایی را که بعضا از سوی بعضی حاضران در نمازجمعه با اغراض سیاسی بیان می شود، نادیده گرفت؛ شعارهایی که با روح برگزاری نمازجمعه در منافات است و بعضی ائمه جمعه هم علی رغم انتظار واکنشی به کارها وحدت شکنانه این افراد نشان نمی دهند.

اخبار سیاسی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | اخلاقی | استقبال | نمازجمعه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz